Muş Haber
HV
23 ŞUBAT Cuma 13:28

Assan Alüminyum sürdürülebilir odaklı faaliyetleriyle "ALUEXPO 2023"te yer aldı

Assan Alüminyum, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen ve sektörün küresel ölçekte en büyük etkinlikleri arasında yer alan "Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı'nda (ALUEXPO 2023)" dünyanın geleceğine katkı sunan sürdürülebilir odaklı faaliyet ve yatırımları ile yerini aldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2023 20:54
Assan Alüminyum sürdürülebilir odaklı faaliyetleriyle "ALUEXPO 2023"te yer aldı

Assan Alüminyum, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen ve sektörün küresel ölçekte en büyük etkinlikleri arasında yer alan "Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı'nda (ALUEXPO 2023)" dünyanın geleceğine katkı sunan sürdürülebilir odaklı faaliyet ve yatırımları ile yerini aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye alüminyum sektörünün "en büyük" üreticisi, alüminyum folyo üretim kapasitesiyle de Avrupa'nın "en büyük" iki üreticisinden biri konumundaki Assan Alüminyum, ALUEXPO 2023'te bu yıl da Türkiye'yi temsil etti.

İlki 2009'da düzenlenen, bu yıl yarıya yakını yabancı toplam 403 firmanın katıldığı fuarda Assan Alüminyum, 396 metrekarelik standında sektör temsilcileri ile buluştu.

Alüminyum sektörünün dünyadaki en büyük ve en önemli üç organizasyonundan biri olarak nitelenen fuara, alüminyum sektörünün yanı sıra üretimlerinde alüminyum kullanan ambalaj, otomotiv, inşaat, mimarlık, enerji, savunma sanayi ve elektrik-elektronik gibi sektörlerin satın alma yetkilileri de katılım sağladı.

Yürütme Kurulu Başkanlığını Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör'ün üstlendiği, ALUEXPO fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen 11. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu ALUS'11 de gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Assan Alüminyum Genel Müdürü Güngör, şirketin 35'inci kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2023'te, ALUEXPO gibi önemli bir etkinlikte Türkiye'yi ve sektörlerini bir kez daha temsil etmekten büyük gurur duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Böylesi önemli ve büyük bir etkinliğin İstanbul'da gerçekleştirilmesi, Assan Alüminyum'un üretim yetkinliklerini ve gücünü dünyaya göstermek adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. 35 yıllık güvenle 'sürdürülebilir bir geleceğe' yaklaşımıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Assan Alüminyum'da üretimden yönetime, tedarik zincirinden geri dönüşüme uzanan geniş bir yelpazede bütüncül sürdürülebilirlik yaklaşımını benimsiyoruz. Bugün dünyanın geleceğine katkı sunan ürün ve teknolojilerimizle sektörümüzün küresel ölçekteki önemli aktörleri arasında yer alıyoruz. Alüminyum, doğası gereği sürdürülebilir bir ürün. Alüminyum yüzlerce kez dönüştürülebilme özelliği nedeniyle katma değeri yüksek bir ürün, bu nedenle ülke ekonomisi açısından da kritik öneme sahip."

"Yatırımların odağında daima sürdürülebilirlik var"

Şirket olarak güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik değerleri ışığında faaliyetleriyle ülke ekonomisi için katma değer yaratırken dünyaya ve çevreye karşı sorumluluklarını da yerine getirdiklerine vurgu yapan Güngör, 2023 için planladıkları yeni yatırımların odağında yine sürdürülebilirlik olduğunu, 35 yılını güven üzerine inşa eden bir marka olarak sürdürülebilir bir geleceğe emin adımlarla ilerlediklerini aktardı.

Güngör, yeni devreye alınan soğuk hadde hattı yatırımı ve eski soğuk hadde hattının kapsamlı modernizasyonunun hem yaratacağı katma değer hem de sürdürülebilirlik açısından çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik bu yatırımlarımız için IFC'den 90 milyon dolar tutarında bir yeşil kredi desteği aldık. Sektörümüzde yüzde 100 iklim etiketli yeşil kredi desteği alan ilk şirket olduk. Ayrıca satın alımı kademeli olarak planlanan yeni hatlarla döküm hattı sayımızı 2 yılda 24'e çıkartarak Avrupa ve Amerika'nın en büyük sürekli döküm kapasitesine sahip olacağız."

 

Verilen bilgiye göre, Assan Alüminyum global ölçekte tüm değer zinciri için sürdürülebilirlik çerçevesini belirleyen inisiyatif ASI tarafından verilen "Sürdürülebilirlik Performans Standardı Sertifikası"nı hem Tuzla ve Dilovası üretim tesisleri hem de geri dönüşüm tesisleri için Türkiye'de alan ilk yassı alüminyum şirketi olarak öne çıkıyor.

AdminAdmin

YORUMLAR