Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-01-2022 15:32   Güncelleme : 12-01-2022 15:32

BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

                                                                             Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç İlimizi ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç çeşitli incelemelerde bulunmak üzere 11 Ocak 2022 tarihinde ilimizi ziyaret ederek Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş müdürleri ve STK temsilcileri ile ilimizin tarımsal yapısını değerlendirmek, kurumsal sorunları yerinde tespit etmek amacıyla bir araya geldi.

İl Müdürlüğümüz ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; HAYGEM Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem, TRGM Daire Başkanı Mehmet Kilci, DSİ 17. Van Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, TARSİM Hayvan Hayat Sigortaları Grup Müdürü Orhan Sarıtepe, , TKDK Muş Koordinatörü Vekili Serdar Bingöl, Orman İşletme Müdürü Ufuk Çelik, DSİ 172. Muş Şube Müdürü Servet Fırat, Doğa Koruma Milli Parklar Muş Şube Müdürü Ali Haydar Daşdemir ile oda, birlik ve kooperatif başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç, Muş’un tarım arazilerinin yüzde 80’inin ova kapsamında olduğunu ve bunun çok büyük bir avantaj sağladığını söyledi. Birçok ilde, birçok coğrafyada olmayan avantajı, iyi bir planlamayla Muş’ta tarımsal hasılayı şu anın birkaç misli büyütme imkanı olduğunu ifade eden Tunç, “Ayrıca hem küçükbaş hem büyükbaş hayvancılık hem de arıcılıkta da oldukça iyi bir anlayış var, iyi bir başlangıç var. Büyükbaş damızlık yetiştirilmesi noktasında Türkiye ortalamasının üstünde olan bir yönetim anlayışını şu anda Muş’ta gördüm ve bundan da çok memnun oldum” dedi.

“Muş, küçükbaş hayvancılığın merkezi olan yerlerden birisidir”

Muş’un küçükbaş hayvancılık merkezi olan yerlerden biri olduğunu kaydeden Tunç, “Çok büyük, geniş ve verimli meralara sahip olan bir ilimizdir ama kış şartları oldukça ağırdır. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılığı geliştireceğiz. Muş balı gün geçtikçe değerini artıran kıymetli bir tarımsal gıda yolunda ilerliyor. Bu sevindirici bir durum. İnşallah süt ürünlerinden elde edilen ürünlerin de markalaşarak Türkiye pazarına girmesi temennimizdir. Bunların hepsinin başında suyun toprakla buluşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Muş, sudan sonuna kadar yararlanmalı”

 “Su kaynakları var ve su kaynaklarını münbit ovalarla buluşturmak suretiyle Muş’u çok yüksek bir noktaya taşımak mümkün. O potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirip Muş’u çok verimli bir coğrafyamıza dönüştüreceğiz diye ümit ediyorum. Bu noktada canla başla çalışacağız. Sektörümüzün, üreticimizin emrindeyiz.”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç, buradaki programın ardından Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş Belediye Başkanlığı ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Daha sonra 12 Ocak 2022 tarihinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ziyarette bulundu. Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile bir araya gelerek yeni hizmete giren bina ile ilgili hayırlı olsun dileklerinde bulundular. İlimizin tarımsal potansiyeli ve durumu ile ilgili bilgiler aldılar. 

           Bakan Yardımcımı kurumumuzu ziyareti sonrasında İl Müdürümüz Mehmet Aydın: ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Sayın Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi Tunç’ a teşekkür etti.