Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-08-2021 00:13   Güncelleme : 08-08-2021 00:13

GIDA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

          Tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması için ilimizde faaliyet gösteren, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten, satan işyerleri ile toplu tüketim yerlerinin resmi kontrol ve denetimleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun verdiği yetkiyle resmi kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir

GIDA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

          Tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması için ilimizde faaliyet gösteren, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten, satan işyerleri ile toplu tüketim yerlerinin resmi kontrol ve denetimleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun verdiği yetkiyle resmi kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir.

2021 yılında yapılan gıda denetimlerini değerlendiren İl Müdürümüz Mehmet Aydın ” Temel amaçlarının; tarladan sofraya, çiftlikten çatala gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere gıda, yem ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetimi ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzının sağlanması, üretici ve tüketici menfaatleri ile halk sağlığının en üst düzeyde korunması, sektörler arası haksız rekabetin önlenmesi, gıda sanayinin gelişmesi, toplumun dengeli ve yeterli beslenmesine yönelik miktar ve çeşitlilikte gıda sağlayarak bunların güvenilir olarak tüketiciye ulaşmasını sağlamaktır.

Aydın ayrıca: “gıda denetim ve kontrol faaliyetlerinin daha etkin yürütülmesi amacıyla 30 Kasım-4 Aralık tarihlerinde ilimiz bünyesinde gıda kontrolör kursu düzenledik bu kurslarda ilçelerimizde bulunan 20 teknik personelimize Gıda Kontrol Kursu verilerek resmi gıda kontrol görevlisi sertifikalarını aldılar. Şuan için merkez ilçede 13, Korkut’ta 7, Bulanık’ta 6, Hasköy’de 5, Varto’da 5 ve Malazgirt’te 6 adet resmi gıda kontrol görevlimiz ile Gıda Denetim Faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 

Aydın konuşmasının devamında: ” Gıda ve Yem Şubesi ekiplerimizce, üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin güvenilirliğine yönelik yapmış olduğumuz denetimlerimiz; riske dayalı denetim, rutin denetim, Bakanlık/İl yıllık Gıda Kontrol Planı kapsamında numune alımları, Alo 174 Gıda Hattı ihbar ve şikâyet denetimleri ile takip denetimleri şeklindedir. 4 Ocak 2021 ile 4 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Gıda ve Yem Denetim sayısı 2150, alınan Gıda ve Yem Numune sayısı 25 ve Alo Gıda sayısı ise 50 dir. Halkımızın daha güvenilir gıdaya ulaşabilmeleri için denetimler sürdürülürken tüketicilerin de karşılaştıkları gıda güvenliğini tehdit eden olayları ALO 174 Gıda hattına ihbar etmeleri gerekmektedir. Tüketiciler bozulmuş, kokmuş, içinde yabancı madde olan, son kullanma tarihi geçmiş, işletme Kayıt/Onay numarası bulunmayan ürünleri satın almamaları ve olumsuz bir durumla karşılaşmaları halinde hemen ALO 174 Gıda hattına bildirmeleri gerekmektedir. Güvenli gıda bir insanlık hakkıdır. Bu anlayış içerisinde çalışmalarımız devam etmekte olup tüm tüketicilerimize sağlıklı gıda tüketebilmeleri için mesai mefhumu gözetilmeksizin çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

 

Yapılan denetim sonunda hijyen kurallarına uyarak sağlıklı ürünleri vatandaşa sunan işletme sahiplerine teşekkür etti.

 

En İyi Denetçi Tüketicinin Kendisidir.