Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2021 05:48   Güncelleme : 23-10-2021 05:48

HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI ÜLKESEL PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI ÜLKESEL PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI ÜLKESEL PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında uygulanan, Morkaraman Koyunu alt projelerin değerlendirme toplantısı Muş’ta yapıldı.

Toplantıya, İl Müdürümüz Mehmet Aydın İl Müdür Yardımcımız Dr.Ferit Yıldız  Proje Koordinatörü Veysel Serkan Günbey, Proje Lideri Doç. Dr İrfan Başkıran Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ahmet Manap  ve Koyun-Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım ile birlikte Proje Teknik Elemanı Sami Budak katıldı.

Toplantı öncesi Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın’ı makamında ziyaret eden heyet projeler hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “”Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” 2005 yılında başlatılmış ve şu anda 55 ilde toplam 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvanın takip edildiği, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı küçükbaş hayvan ıslahı çalışmasıdır. Bu anlamda; Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım şehirlerinden olan Muş, illînde  Morkaraman Koyunu ile ilgili alt projeler desteklenmektedir. Hayvan yetiştiriciliğinde yapılan ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi elzemdir ki Muş, ilinde de ıslah projeleri anlamında belirli bir ivme kazanılmıştır. Bu da hem  Muş’un hem de ülkenin tarımsal faaliyetlerine önemli katkı sağlamaktadır” dedi.

Konuşmasını sürdüren Aydın; Muş ilinde 2017 yılında Morkaraman Islah projeleri ile başlayan sürecin bugün itibariyle sayesinde ıslah çalışmalarının sürdürüldüğünü ve projelerde yer alan ve proje gerekliliklerini yerine getiren Merkezde 3, Hasköy İlçemizde 3, Varto İlçemizde de 19 olmak üzere 25 yetiştiricimize bu güne kadar toplam 1.866.920,00 TL tutarında hak ediş ödemesi yapıldığını söyledi.

Toplantı karşılıklı bilgi alış verişi ve soru cevaplar ile sona erdi.