Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 14:04   Güncelleme : 07-04-2022 14:04

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE TÜRKVET KULLANIMI, HAYVAN KAYDI VE KÜPELEME EĞİTİMİ VERİLDİ

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE TÜRKVET KULLANIMI, HAYVAN KAYDI VE KÜPELEME EĞİTİMİ VERİLDİ

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE TÜRKVET KULLANIMI, HAYVAN KAYDI VE KÜPELEME EĞİTİMİ VERİLDİ

          İl Müdürlüğümüz tarafından 2022 yılı için büyükbaş hayvanların küpeleme faaliyetleri kapsamında 08.03.2022 tarihinden itibaren imzalanan sözleşme ile Muş Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine küpeleme yetkisinin devredilmesi sebebiyle, birlik çalışanlarına İl Müdürlüğümüzce küpeleme eğitimi düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen küpeleme eğitimine: İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcımız Dr. Ferit Yıldız, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Muş Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Aral, Birlik Başkan Yardımcısı Necat Emre, Teknik Personelimiz ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde çalışan Veteriner Hekimler ve Saklık Personelleri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Aydın: İlimiz Merkez ve İlçelerinde Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği ve Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi esas olmak üzere, İlimizdeki sığır cinsi hayvanların, ilgili yönetmelik, genelge, tebliğ ve talimatları kapsamında 6 aylık sığır cinsi hayvanlarının küpelenmesi, yetiştiricilerin işletmelerine küpelerinin zamanında takılmasının sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması, kayıt aksaklıklarından dolayı yetiştiricilerin desteklemelerde mağdur olmaması için hassasiyet gösterilmesi, büyükbaş hayvanlara küpe takıldıktan sonra pasaportlarının yetiştiricileri ulaştırılması, Turkvet Kayıt Sistemini küpe bilgilerinin doğru ve zamanında kaydedilmesi, kayıt işlemlerinde hataların en düşük düzeyde tutulması için azami derecede dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunarak, söz konusu protokolün ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına ve tüm yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diledi.

Ayrıca toplantıda, Turkvet Kayıt Sistemi hakkında kullanıcılara bilgi verildi. Teorik eğitimin ardından Muş Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği personelleri ile bir işletmede uygulamalı olarak büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi takılması gösterildi.

Bu protokol ile Muş ilinin Merkez Bulanık, Malazgirt ve Varto İlçelerinde Yetiştiricilerimizden sadece birlik üyelerinin, Hasköy ve Korkut ilçelerinde ise tüm yetiştiricilerimizin 2022 yılı için doğan buzağılarını küpelemek için Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine başvuru yapmaları gerekmektedir.