Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 03:33   Güncelleme : 31-05-2021 03:33

​ İLİMİZDE SUNİ TOHUMLAMA UYGULAMALARI İLE ETÇİ VE KOMBİNE IRKLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ UYGULAMASI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

           Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde 5 Nisan 2021 tarihinde Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması toplantısı gerçekleştirildi

​ İLİMİZDE SUNİ TOHUMLAMA UYGULAMALARI İLE ETÇİ VE KOMBİNE IRKLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ UYGULAMASI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

           Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde 5 Nisan 2021 tarihinde Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması toplantısı gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz Toplantısı Salonunda Gerçekleştirilen toplantıya, İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcısı Dr. Ferit Yıldız, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap ile Suni Tohumlama Projesi Uygulanacak olan merkez ilçeye bağlı köy Muhtarları katıldı.

Bakanlığımızca 2021 yılında Hayvancılığı Geliştirme Projesi kapsamında 29 ilde 3 yıl süre ile Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi yürütülecektir. İlimiz de bu proje kapsamına alınmış olup bu projeyle; yetiştiricilere suni tohumlama kültürünün yaygınlaştırılması ve bilincinin oluşturulması, Suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli yavrular elde edilmesinin sağlanması, tabii tohumlamaya bağlı bulaşıcı hatalıkların önlenmesi, döl verimine bağlı kayıpların azaltılması ile damızlık ve kasaplık hayvan sayısının arttırılması, etçi ırkların yaygınlaştırılarak kırmızı et üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

İl Müdürümüz Mehmet Aydın toplantıda yaptığı konuşmada: “Proje kapsamında ilimizde yürütülecek sığır suni tohumlama uygulamalarına yönelik yapılacak suni tohumlama çalışmalarında kullanılmak üzere gerek duyulan kaynak Tarım ve Orman Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü bütçesinden projeye aktarılmıştır.  Merkez İlçemiz ile diğer 5 ilçelerimizde ekipler oluşturularak suni tohumlama hizmetlerine başlanmıştır.

Söz konusu projemizin, İlimiz ve ülkemiz hayvancılığına, tüm paydaşlarımıza ve yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim, dedi.