Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 14:52   Güncelleme : 31-05-2021 14:52

Kırsal Kalkınma Destekleri 14. Etap Tanıtım Toplantıları Yapıldı

               Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 14

Kırsal Kalkınma Destekleri 14. Etap Tanıtım Toplantıları Yapıldı

               Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 14. Etap %50 Hibe Projeleri ile Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarını destekleme programı tanıtım toplantıları tüm hızıyla sürüyor. 5 ilçe müdürlüklerinde yapılan toplantılarının ardından 29.01.2021 tarihinde Muş Ziraat Odası toplantı salonunda pandemi önlemleri göz önüne alınıp uygun koşullar sağlanarak ilimizdeki tarımla ilgili Ziraat Oraları ile tüm üreteci ve yetiştirici, birlik başkanları ve yöneticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Daha sonra 03.02.2021 tarihinde Sanayi ve Ticaret Odası toplantı salonunda TKDK İl Koordinatörlüğü ile beraber ilimiz yatırımcılarına toplantılar gerçekleştirildi.

Toplantılara, İl Müdürümüz Mehmet Aydın,  İl Müdür Yardımcımız Dr. Ferit Yıldız, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdür Nimetullah Büte, Teknik Personeller, Sivil Toplum Kuruluşları, Önder Çiftçiler ile tarım ve hayvancılık konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcılarılar katıldılar.

Muş Ziraat Odasındaki toplantıda, Bakanlığımızın 14.

Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Projesi ile Bakanlığımızca, doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması hedeflenmiştir. Bunların yanında kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi de amaçlanmıştır.” İfadelerini kullandı.

Aydın ayrıca ‘Kırsal Ekonomik Altyapı yatırım başvuruları, 20 Şubat 2021 tarihine kadar devam etmektedir hibeye esas toplam proje bedelleri  500 bin TL ile sınırlandırılmıştır.  Ekonomik Yatırımlar başvuruları ise 6 Mart 2021 tarihine kadar devam etmekte olup hibeye esas proje bedeli 3 Milyona kadar proje yapabilmektedirler.

etap proje desteklerinde yüzde 50 hibe ile ‘Yarısı Sizden, Yarısı Bizden’ sloganıyla tüm üreticilerimizi, çiftçilerimizi ve yatırımcılarımızı bu desteklerden ve fırsatlardan istifade etmeye davet ediyoruz. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gereken çiftçiler, yatırım niteliğine göre 3 milyon TL ye kadar olan projeleri için destek alabilecek, proje başvuruları “www.tarimorman.gov.tr” adresinden yapılacaktır. 14.Etap destekleme programı kapsamında başvuruların önceki yıllara göre artmasını temenni ediyor, desteklerin ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.

İl Müdürümüz Mehmet Aydın’ın konuşmalarının ardından sunum şeklinde devam eden toplantıda katılımcılara; desteklemeye kimlerin başvuru yapabileceği, başvuru sahiplerinde aranılan özellikler, yatırım konuları, başvuru şekli, yatırım tutarı, yatırım süresi, müracaatlar sırasında istenilen belgeler, proje hazırlanması ve yatırım konuları Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdür Nimetullah Büte tarafından bilgi verildi.

Sunumlardan sonra katılımcıların karşılaştığı sorunlar ve istekler dinlenenrek karşılıklı soru cevapların ardından toplantılar sona erdi.

.