Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-12-2021 01:35   Güncelleme : 03-12-2021 01:35

Manda Islah Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Manda Islah Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Manda Islah Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

                Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülmekte olan Muş ve Bitlis illerinin katılımıyla 2021 yılı “Halk Elinde Ülkesel Manda Islahı Projesi” yürütme kurulu toplantısı 30 Kasım 2021 tarihinde müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya; İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Proje Koordinatörü Oğuz Ağyar, TAGEM Teknik Personelleri, Muş ve Bitlis Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanları ve Teknik Personelleri ile İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; halk elinde hayvan ıslah projelerinin çok önemli olduğunu, dolayısıyla bu projelerin uygulanmasında hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak bu projeler ile hayvanların halk elinde ve devletçe desteklenerek yürütüldüğünü söyledi. Bunun için emek, zaman ve bütçe ayrıldığını ifade eden Aydın, bunların heba olmaması için gerek bizlerin ve gerekse yetiştiricilerimizin titiz davranması ve dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Aydın, proje sonucunda halkın yüksek verimli ve kaliteli mandalara sahip olacağını belirterek yetiştirici birliklerinin bu tür projeleri hayata geçirmesiyle ülke mandacılığının gelişme gösterdiğini kaydetti.

İlimiz Manda Potansiyelinde  Türkiye’de 6. Sırada Bulunuyor

Aydın, ayrıca İlimizde Halk Elinde Ülkesel Manda Islahı Projesinin 83 yetiştiriciye 1715 manda ile başarılı bir şekilde uygulandığını il genelinde toplam manda sayısının 7500 civarında olduğunu ve Türkiye genelinde 6. Sırada bulunduğunu belirtti.

Toplantı, daha sonra Muş ve Bitlis Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliklerinin proje liderleri tarafından illerindeki manda durumları ve proje faaliyetlerinin anlatıldığı sunumlarla devam etti. Toplantı sorunların tartışılması ve çözüm önerileri ile sona erdi.