Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-04-2022 01:16   Güncelleme : 16-04-2022 01:16

MUŞ’TA BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİLERİ DENETLENDİ

MUŞ'TA BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİLERİ DENETLENDİ

MUŞ’TA BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİLERİ DENETLENDİ

                                                                                   İl Müdürlüğümüzce kent genelindeki bitki koruma ürünleri bayileri denetledi.

Gerçekleştirilen denetimlere: İl Müdürümüz Mehmet Gün, İl Müdür yardımcımız Mehmet Gündoğdu ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Samet Aşkın katıldı.

2022 yılında ilimizde bulunan 13 adet bitki koruma ürünleri bayilerinin kontrol ve denetimini gerçekleştirdiğini belirten İl Müdürümüz Mehmet Gün: “Denetimlerde merkez ve ilçelerde bulunan işletmelerin kontrol ve denetimleri yapılarak mevzuat gereği yapmaları gereken işlemlerle ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Kontrol görevlilerimizce bayilerdeki bitki koruma ürünlerinden numuneler alındı. Aynı zamanda Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Bitki Koruma Takip Sistemi faal olarak bayiler tarafından kullanılır hale getirildi. Ayrıca İlimizde 13. Bayi olarak yeni açılan …  bayinin sahibine Bitki Koruma Ürünleri Bayi İzin Belgesini de iş yerinde kendisine taktim ettik, ifadelerini kullandı.

Gün, konuşmasının devamında: “Üreticilerin doğru ilaç ve doğru makine kullanımının sağlanması dolayısı ile tüketicilerin pestisit kalıntısı olmayan sağlıklı ürünlere ulaşılması amacıyla bitki koruma ürünleri ile zirai alet ve mücadele bayilerine yapılan kontrol ve denetimlerimiz devam edecektir. Çevre sağlığını korumak, sürdürülebilir tarımı sağlamak, sahte ve ruhsata uygun üretilmeyen bitki koruma ürünlerinin önüne geçmek için bayi ruhsatı ve satış belgesi olmadan faaliyette bulunan bayilerin tespit edilmesi durumunda yönetmelikler kapsamında idari para cezası uygulanacaktır, dedi.