Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 14:52   Güncelleme : 31-05-2021 14:52

Muş’ta 2021 yılı Suni Tohumlama Sözleşmesi İmzalandı

                             Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde 5 Şubat 2021 tarihinde Suni Tohumlama bilgilendirme toplantısı yapıldı

Muş’ta 2021 yılı Suni Tohumlama Sözleşmesi İmzalandı

                             Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzde 5 Şubat 2021 tarihinde Suni Tohumlama bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Müdürlüğümüz Toplantısı Salonunda düzenlenen toplantıya, İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcısı Dr. Ferit Yıldız, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Teknik Personeller ile merkez ve İlçelerde çalışan serbest Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri katıldı. Serbest Veteriner Hekimler ile her yıl imzalanması gereken sözleşme, toplantı salonunda imzalandı.

İl Müdürümüz Mehmet Aydın’ın başkanlık ettiği toplantıda, 2020 yılı çalışmaları değerlendirildi, 2021 yılı suni tohumlama çalışmalarının çerçevesi çizilerek sözleşme hükümleri gereği uygulayıcıların ellerindeki mevcut ve yeni aldıkları spermaları sisteme kaydettirmeleri, izin verilen ilçe dışında suni tohumlama yapmamaları, tohumlama yaptıklarında belgenin birinci nüshasını mutlaka yetiştiriciye vermeleri, tohumlama belgelerinin usulüne uygun doldurulması, tohumlama koçanlarının düzenli ve zamanında il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiği, kontrol ve denetimlerde suni tohumlama malzemelerini ibraz etmeleri ve 4 ayda bir spermaların canlılık muayenelerini yaptırmaları gerektiği anlatıldı.

Suni Tohumlama, Tabi Tohumlama ve Embriyo Transferi hakkında yönetmelik ve ilgili talimata göre hareket etmeleri gerektiğini belirten İl Müdürümüz Mehmet Aydın: “Suni tohumlama, gerek ilimiz ekonomisi açısından, gerekse ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ilimiz ekonomisi için önemli bir yer tutan hayvancılığın geliştirilmesi, verim düzeyinin arttırılması ve ırk ıslahı için suni tohumlamanın ve dolayısıyla uygulayıcıların önemli rollere sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantı, katılımcıların 2021 yılı suni tohumlama sözleşmelerini imzalaması ile sona erdi.