Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-08-2021 20:29   Güncelleme : 18-08-2021 20:29

MUŞ’TA ÇİFTÇİLERE DEVLET DESTEKLİ KOÇ DAĞITIMI YAPILDI

          Muş’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından “Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Kararı” kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibeli damızlık koç dağıtıldı

MUŞ’TA ÇİFTÇİLERE DEVLET DESTEKLİ KOÇ DAĞITIMI YAPILDI

          Muş’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından “Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Kararı” kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibeli damızlık koç dağıtıldı.

Uygulama rehberi gereği Damızlık hayvanlar Bingöl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Bingöl ilinde yürütülen Halk Elinde Islah projelerine kayıtlı hayvanlardan temin edilmekte ve damızlık seçimi ise Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Koç teke alımı için para yatıran 10 yetiştiricimize 45 adet damızlık erkek koç teke dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen koç dağıtım töreninde, koçlarına kavuşan çiftçiler büyük sevinç yaşadı. Hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla başvuruları kabul edilen 10 hak sahibine 45 koç dağıtımı yapıldı. Koçlarını teslim alan hak sahipleri, hayvanlarını pikaplara yükleyerek köylerinin yolunu tuttu.

Projeyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mehmet Aydın, kent genelinde koyun varlığının 1 milyon 235 bin seviyesinde olduğunu söyledi. Projenin bakanlık destekli olduğunu kaydeden Aydın, “Hayvancılığın geliştirilmesi kararı kapsamında başvuru yapan 49 yetiştiricimizden 40 asil 8 yedek olmak üzere 48 yetiştiricimizin başvurusu uygun görülmüştür. Bu kapsamda dağıtılacak damızlık hayvanlar 3.000 TL’ye kadar olan bedelinin %50’si yetiştiriciye hibe olarak verilecektir, dedi.

 “Allah devletimize zeval vermesin”

Devletin yüzde 50 hibe desteğiyle koç sahibi olduğunu belirten 30 yaşındaki 4 çocuk annesi Süreyya Yürekdeler, “Allah devletimize zeval vermesin. Daha öncede devlet bana 40 koyun yardımında bulunmuştu. Şu anda 4 koç yardımı aldım. Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Devletin yardımı olmasaydı bu koyunları almaya imkânımız yoktu. Teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Koç desteği için başvuruda bulunduğunu anlatan vatandaşlardan Mehmet Nuri Bozkurt ise “Paramı yatırıp, yüzde 50 destekle 5 koçumu aldım ve köye götüreceğim. Allah devletten razı olsun. Hayvanlar güzel, mutluyum. Geçimimizi bunlarla sağlıyoruz. Başka bir geçim kaynağımız, arazimiz yok. Tek işimiz koyunlarla uğraşmak.” diye konuştu.