Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-09-2021 13:27   Güncelleme : 03-09-2021 13:27

MUŞ’TA SİLAJLIK MISIR REKOLTESİNİN 100 BİN TON OLMASI BEKLENİYOR

                           Merkeze bağlı Çatbaşı köyündeki tarlalarda silajlık mısır hasadını inceleyen Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada, Muş Ovası’nda çok ciddi tarımsal faaliyete şahit olduklarını, bu yıl bin çiftçinin 20 bin dekarda ekimini gerçekleştirdiği silajlık mısırda yaklaşık 100 bin ton üretim beklediklerini söyledi

MUŞ’TA SİLAJLIK MISIR REKOLTESİNİN 100 BİN TON OLMASI BEKLENİYOR

                           Merkeze bağlı Çatbaşı köyündeki tarlalarda silajlık mısır hasadını inceleyen Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada, Muş Ovası’nda çok ciddi tarımsal faaliyete şahit olduklarını, bu yıl bin çiftçinin 20 bin dekarda ekimini gerçekleştirdiği silajlık mısırda yaklaşık 100 bin ton üretim beklediklerini söyledi. Aydın; “Bu üretim ilimiz ekonomisine yaklaşık 50 milyon lira katkı sağlayacak. Kaba yem ve besleyici özelliği ile hayvancılık yapan çiftçilerimizin vazgeçilmezi olan silajlık mısırın İlimizde yetiştiriliyor olması büyük bir avantajdır. Özellikle süt hayvancılığının vazgeçilmez bitkisidir. Hem ucuz hem de kaliteli bir yemdir. İlimizde 331 bin büyükbaş, 1 milyon 235 bin de küçükbaş hayvanımız var.”

Geçen yıla göre ekimde yüzde 100’lük artış yaşanmasının sevindirici olduğunu ifade eden Aydın, Bakanlığın silajlık mısır üretimi için çiftçilere dekar başına 100 lira destek verdiğini aktardı.