Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-08-2021 02:36   Güncelleme : 20-08-2021 02:36

MUŞ’TAKİ GÖL VE GÖLETLERE 1 MİLYON 281 BİN 300 YAVRU BALIK BIRAKILDI

  İl Müdürlüğümüzce, “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Keban Su Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan getirilen 1

MUŞ’TAKİ GÖL VE GÖLETLERE 1 MİLYON 281 BİN 300 YAVRU BALIK BIRAKILDI

  İl Müdürlüğümüzce, “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Keban Su Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan getirilen 1.281.300 aynalı ve pullu sazan yavru balıkları ilimizdeki göl ve göletlere bırakıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “2021 yılında ilimize Elâzığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde bulunan Keban Su Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan ilimize tahsis edilen 1 milyon 281 bin 300 adet aynalı ve pullu sazan yavru balığından, Muş Merkez Yukarı Kaleköy Baraj Gölüne 54 bin 300 adet, Bulanık Haçlı Gölüne 300 bin adet, Bulanık Alparslan-1 Baraj Gölüne 400 bin, Korkut Sulama Göletine 27 bin, Malazgirt Kaz Gölü 90 bin adet ile Varto Çobandağı Gölüne 60 bin, Varto Yeşil Göl (Aydın Pınar) 50 bin ve Varto Alparslan-2 Baraj Gölüne 300 bin adet yavru sazan balığı bıraktık. böylece balık yoğunluğu önemli derecede artacak ve göllerimizdeki balık popülasyonunun sürdürülebilmesi ve canlı tutulması sağlanacaktır. Bu kapsamda yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve göletlerimize bırakılan balıkların gelişebilmesi için balıkçılıkla uğraşanlara ve köylülerimize önemli görevler düşmektedir. İlimizde av yasağı sezonu olan 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında ve 40 cm den küçük balıklar avlanmamalı, bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın hem ticari hem de amatör balıkçılık tebliğinde belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gerekmektedir. Bu bölgelerdeki vatandaşların göletlerde avcılık yapmaları ve balık tüketimlerini arttırmayı amaçladık. Doğal ortamda balıklarımızın üreyip çoğalmasını sağlamaya çalışıyoruz” İfadelerini kullandı.

  “Balıklandırma açısından rekor bir yıl yaşıyoruz”

İlimizde Son 7 yılda sulara bırakılan balık miktarının 523 bin iken sadece bugün bırakılan toplam balık miktarının 1 milyon 281 bin 300 olduğunu kaydeden Aydın, “Bu sene balıklandırma açısından iyi bir yıl yaşıyoruz. Geçen yıllarda 50-100 bin balık alırken, bu yıl 1 milyon 281 bin 300 balık temin ettik. Aynalı ve pullu yavru sazan balıkları bize temin eden Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ederiz. İnşallah bunlar 2 yıl zarfında avlanabilir büyüklüğe gelecekler. Amacımız halkımızın ucuz yiyecek ve proteine ulaşması, gıda güvencesinin sağlanmasıdır. Balıklandırma faaliyetlerimizin, balıkçılıkla ilgilenen tüm bölge halkımıza hayırlı olmasını dileriz” dedi.