Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 03:32   Güncelleme : 31-05-2021 03:32

SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLIYOR

​               İl Müdürlüğümüz Mehmet Aydın, su ürünlerine av yasağının başlayacağını bildirdi

SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLIYOR

​               İl Müdürlüğümüz Mehmet Aydın, su ürünlerine av yasağının başlayacağını bildirdi. Su ürünleri av yasağı 15 Mayıs ile 15 Ağustos 2021 tarihleri arasında uygulanacak

Muş sınırları içerisinde yer alan: “Arpayazı, Çobandağı, Doğdap, Haçlı (kazan), Köprücük, Varto Merkez gölleri ve Alparslan I Barajı Gölü, Alparslan II Barajı Gölü, Kaleköy baraj gölü Hamurpet Gölü ve bunlara bağlı tüm akarsu ve göletlerde 5/1 ve 5/2 Numaralı Ticari ve Amatör Avcılığı düzenleyen Tebliğlere göre; Sazangiller familyasına ait olan; Sazan (C.carpio), Siraz (Capoeta sp.), Tatlısu Kefali (L.cephalus) balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mayıs – 15 Ağustos tarihleri arasında avlanmaları yasaktır.

İl sınırları içerisinde tüm göl, gölet ve akarsularda ticari ve amatör olarak su ürünleri avcılığının yasak olduğunu belirten  İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “İlimizin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, yasak sezonda avcılık, balık nakli ve satışı yapan şahısları gören vatandaşlarımızın, kendilerine en yakın Belediye Zabıta görevlilerine, Emniyet ve Jandarma birimleri ve İl/İlçe Müdürlüklerimize bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. İl Müdürlüğümüz ve tüm İlçe Müdürlüklerimiz av yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerine devam edecek ve kanun dışı uygulamalarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapacaklardır. Cezalar İdari Para Cezası olarak uygulanacak olup, en düşük ceza 545TL. En yüksek ceza ise 5445 TL.’dir. Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanacaktır.

İlin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, yasak sezonda avcılık, balık nakli ve balık satışı yapan şahısları gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini kendilerine en yakın Belediye Zabıta görevlilerine, Emniyet ve Jandarma birimleri ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

– BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,