Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-02-2022 13:16   Güncelleme : 24-02-2022 13:16

SUNİ TOHUMLAMA EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

SUNİ TOHUMLAMA EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

SUNİ TOHUMLAMA EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

                                            İl Müdürlüğümüzde 23 Şubat 2022 tarihinde Suni Tohumlama bilgilendirme eğitim toplantısı yapıldı.

Bakanlığımızın “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)”  kapsamında İlimizde suni tohumlama sertifikasına sahip serbest ve resmi veteriner hekimlere, veteriner sağlık teknisyeni/teknikerlerine döllenme ve suni tohumlama bilgilerinin yeni gelişmelere uyumlu hale getirilmesi, spermanın saklanması ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususların uygulamaya doğru yansıtılmasının sağlanması amacıyla İl Müdürlüğümüz Konferans salonunda eğitim verildi.

İl Müdürlüğümüz Konferans Salonunda ETKİYAP kapsamında düzenlenen eğitime, İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcısı Dr. Ferit Yıldız, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, İlçe Tarım Müdürleri ile Teknik Personelleri yanı sıra merkez ve İlçelerde çalışan Veteriner Hekimleri ile serbest Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri katıldı.

Eğitim öncesi İl Müdürümüz Mehmet Aydın; ” Bakanlığımız hayvancılığı geliştirmek ve güçlendirmek için önemli yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu projede İlimizin büyükbaş hayvancılığının gelişmesi, üreticilerimizin daha kaliteli hayvan materyale sahip olması, Ülkemizde kırmızı et ihtiyacının karşılanması ve ekonomimize katkısı açısından büyük önem arz etmektedir. Tabi ki bu sizlerin bugüne kadar sergilediğiniz ve bundan sonrada göstereceğiniz özveri ile olacaktır. Bugün burada 2022 ve 2023 hedeflerimizden, sahada suni tohumlamanın yaygınlaştırılması için neler yapabiliriz? Sorularına beraber üzerinde istişareler yapmak için bir aradayız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum Söz konusu projenin, ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına ve tüm yetiştireceklerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Gün boyu süren eğitim de katılımcılara, ETKİYAP projesinin amacı, kapsamı, uygulama esaslarıyla ilgili bilgiler ile suni tohumlama uygulamalarında kritik noktalar, Gebelik ve gebeliği etkileyen faktörler hakkında İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde görev yapan Veteriner Hekim Emcet Akar tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı.

Yapılan sunumun ardından katılımcıların sorularına cevaplar verilerek iyi dilek ve temennilerle bilgilendirme toplantısı sona erdi.