Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-02-2022 23:33   Güncelleme : 18-02-2022 23:33

SUNİ TOHUMLAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

SUNİ TOHUMLAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

SUNİ TOHUMLAMA SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

                İl Müdürlüğümüz ile Muş İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi Kapsamında Suni Tohumlama Sözleşmesi İmzalandı.

Suni Tohumlamanın Yaygınlaştırılması, Etçi ve Kombine Irkların Geliştirilmesi Projesi kapsamında imzalanan protokol törenine İl Müdürümüz Mehmet Aydın, İl Müdür Yardımcısı Dr. Ferit Yıldız, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet Manap, Muş İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Aral katıldı.

İlimizde Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesiyle; yetiştiricilere suni tohumlama kültürünün yaygınlaştırılması ve bilincinin oluşturulması, Suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli yavrular elde edilmesinin sağlanması, tabii tohumlamaya bağlı bulaşıcı hatalıkların önlenmesi, döl verimine bağlı kayıpların azaltılması ile damızlık ve kasaplık hayvan sayısının arttırılması, etçi ırkların yaygınlaştırılarak kırmızı et üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “Bakanlığımız tarafından 2020 yılında başlatılan ve 2021 yılında ilimizin de dahil edildiği Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yapılan sözleşme ile ilimiz merkez ve ilçelerinde sığırlara suni tohumlama yapılacaktır. Proje kapsamında Simental, Montofon, Şarole ve Limuzin ırkı boğaların spermaları kullanılacak olup, yetiştiricilerimizden herhangi bir elemeği, yakıt ve malzeme adı altında bir ücret talep edilmeyecek olup tamamı ücretsizdir..

Aydın ayrıca, proje kapsamında ilimizde yürütülecek suni tohumlama çalışmalarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan kaynak Bakanlığımız, Hayvancılık Genel Müdürlüğü bütçesinden projeye aktarılmıştır. Genel Müdürlüğünmüzce hazırlamış olduğu talimata göre hazırlanan sözleşme İl Müdürlüğümüz ile Muş İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında imzalanmıştır.

Söz konusu projenin, İlimiz ve ülkemiz hayvancılığına ve tüm yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim “dedi.