Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-12-2021 23:47   Güncelleme : 16-12-2021 23:47

Sürü Yönetimi Elemanları Eğitiliyor

Sürü Yönetimi Elemanları Eğitiliyor

Sürü Yönetimi Elemanları Eğitiliyor

              Bakanlığımız, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İŞ Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü esas alınarak “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor”  ve “Sürü Yönetimi Elamanı Benim” Projeleri kapsamında Sürü Yönetimi Elemanı Benim eğitimlerine başlandı.

İl Müdürlüğümüz Çiftçi Eğitim Merkezinde düzenlenen Eğitim programına, İl Müdürümüz Mehmet Aydın,  İŞKUR İl Müdür Vekili Ahmet Sağlık, Muş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Oğuz Akyüz,  İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz ve Kursiyerler katıldı.

Proje kapsamında kursiyerlere; koyun ağılı ve keçi barınağı kurma, koyun ve keçi ırkını seçme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, sürüyü bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma ile sağım teknikleri konularında İl Müdürlüğümüz Teknik Personellerinden, Veteriner Hekim Mustafa Kutlu ve Ziraat Mühendisi (Zooteknist) Abdulhak Aydoğdu tarafından eğitim verilecektir.

Sürü yönetimi eğitimlerine 15.12.2021-31.12.2021 tarihlerinde toplamda 30 kursiyere 104 saatlik eğitim verilecektir. Halen sürü yönetimi elemanlığı yapan veya sürü yönetim faaliyetlerini gerçekleştirecek eleman olmaya aday, okuma ve yazma bilen veya en az ilkokul mezunu olan, bedenen sağlıklı ve eğitim konularına ilgi ve ihtiyaç duyanlar ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişiler katılabilecektir, eğitimini tamamlayan kursiyerlere “Sürü Yönetim Elemanı” sertifikası verilecektir.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “Bakanlığımızca, işsizliğin azaltılması ve çobanlığın daha cazip hale gelmesi için başlatılan, ” Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamında başlattığımız bu eğitimlerin yetiştiricilerimize faydalı olacağına inanıyorum. Kursları tamamlayan vatandaşlar küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle ilgi detaylı bilgilere sahip olacaklar, bu kişilerin sürü yöneticisi olarak işletmelerde istihdam edilmesine yönelik Bakanlığımızın desteği olacaktır ve bu sertifikaya sahip olanlar 100 ve üzeri küçükbaş hayvanı olan işletmelerde en az 5 ay (150) gün sigortalı olarak istihdam edildiği taktirde, işletmeye yıllık 6.000 TL destek ödemesi yapılacaktır” dedi.