Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 02:29   Güncelleme : 01-06-2021 02:29

YILBAŞI ÖNCESİ ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞ YERLERİNE DENETİMLER YAPILDI

            Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Muş Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Muş il genelindeki alkollü içki satış yerlerine denetim gerçekleştirildi

YILBAŞI ÖNCESİ ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞ YERLERİNE DENETİMLER YAPILDI

            Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Muş Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Muş il genelindeki alkollü içki satış yerlerine denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde asgari teknik ve hijyenik koşullar kontrolünün yanı sıra kaçak ve sahte ürünlere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapıldı.

           Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; “Alkollü içkilerin denetimi İl ve İlçe Müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından 5996 sayılı Kanun çerçevesinde, Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği kapsamında üretim, dağıtım, depolama ve satış aşamalarında yapılmaktadır. Denetimlerimiz; rutin denetimler, bakanlık programları, savcılığın talimatları, İl  Emniyet Müdürlüğünün, Maliyenin ortak denetim talepleri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununa göre Alo 174 Gıda hattı ve diğer kanallardan gelen şikayet/ihbar denetimleri olarak gerçekleştirilmektedir. Denetimlerde etiket kontrolü, bandrol kontrolü veya numune alınarak analiz sonucuna göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Etiket kontrolünde Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygunluk aranır. Bandrol kontrolünde ise Bakanlığımızın sağladığı denetim cihazları ile içkinin sahte olup olmadığı denetim esnasında hemen değerlendirilir. Ayrıca, alkollü içki satışı gerçekleştiren toptan ve perakende iş yerlerinin izin belgelerini vermek ve bunların vize işlemlerini yapmak görevi de İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir “dedi.

      Yaklaşan yılbaşından dolayı alkollü içki satışı ve tüketiminin yoğun olacağı düşüncesiyle ilimiz genelindeki tüm satış ve toplu tüketim noktalarında İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri ve  Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Koordinesiyle Merkez İlçede 6 işletme, Bulanık’ta 2 işletme, Malazgirt’te 2 işletme, Varto’da ise 11 işletme olmak üzere toplam 21 işletmede gerekli denetimler yapılmıştır.

        Aydın konuşmasının devamında: ” Vatandaşlarımızın alışveriş yaparken, toplu tüketim noktalarında herhangi bir ürün tüketirken gıda ile ilgili gördüğü her türlü olumsuzluğu ( etiket bilgileri, içeriği, kokuşma, bozulma, ambalaj bozuklukları vs.) Alo 174 gıda hattına bilgilendirmede bulunabilirler.” İfadelerini kullandı.